A DECODE 2022 Fődíjas projektje Építészet kategóriában a pre / MANÍR című kisfilm

Borddecode Dijatado 221116 Iranyipalota Asap Nf Nm 008

Szaszák Lili és Bors Luca a Középülettervezési Tanszék Tanszéki terv 1. c. kurzusára készített egri munkájukat gondolták tovább, és készítették el az annak koncepcionális hátterét bemutató kisfilmjüket, amelyet a zsűri fődíjban részesített.

2022. november 20.
Borddecode Dijatado 221116 Iranyipalota Asap Nf Nm 008

A pályamű laudációja:

“Luca és Lili egyetemi tervükben egy különös alakú és helyzetű egri saroktelekre elgondolt, a városban tapasztaltak alapján hiányként érzékelt közösségi épületet fogalmaztak meg. Céljuk két, egymás feletti, eltérő karakterű téri helyzet megfogalmazása volt: a földszinten az oldott hangulatú együttlétet lehetővé tevő kocsma, az emeleten pedig az alkotás tereként definiált műterem. Amilyen rejtett a kapcsolata a lenti térnek az utcával, olyan szűk a feljutás lehetősége a tetőtérbe – ezek az átmenetek egyben szűrők is a publikus utca és a félpublikus földszint, valamint a földszint és az emelet között. Mindez egy érzékeny építészeti elgondolás, de a pályázati fődíjat mégsem emiatt kapták meg. A kisfilm építészeti munkájuk különleges és egyedi interpretációja: egyszerre képes a tervükbe kódolt dramaturgiát érthetővé, és az elképzelt terek atmoszféráját átélhetővé tenni. Míg pályaművük az épület bejárását annak alig néhány vonallal megrajzolt téri környezetén keresztül ábrázolja, addig az atmoszférát a terekben folyó élet: látvány, zajok, hangok elevenítik meg. Bravúros a két tér statikus szeletében visszafelé lejátszott filmetűdök egymásutánja lent és fent: előbb érzékeljük a helyek színességét, a kreatív és önfeledt jelenlétet, a használati gazdagságot biztosító karaktert, majd fokozatosan csupaszodik le mindezek eltűnésével néhány vonalra azok téri közege, válik láthatóvá az építészet maga. Az építészeté, amelynek értelme végül is mindig az, aminek és ahogy a keretét alkotja.”

A film itt tekinthető meg: https://www.youtube.com/watch?v=CfPS_7larJ0&list=PLYvFys50LqSO6_XY-bZTy-ak5RB1YK_a3

Gratulálunk Lilinek és Lucának az elismeréshez!