A legek városa: irány a „Kis Bécs”!
Temesvár - útifüzet
Az Építőművészeti Specializáció 7. féléves tervezési, az MSc-képzés Tanszéki terv, az osztatlan és MSc Komplex 1. keresztfélév és a BSC-, az osztatlan és az MSc-diplomatervezés kurzusainak közös helyszíni anyaga
- 2024. szeptember 2.
British International School of Timișoara
Szerb ortodox püspökség épületei
Losonczi / Dóm / Egyesülés tér
Római katolikus püspöki katedrális
Irgalmasrendi templom és kórház
Nagymecset alapfalainak maradványai / Szent György tér
Modernista lakóházak a Mihai Eminescu utcában
A piarista rend egykori épületegyüttese
Román ortodox főegyházmegyei székesegyház
RKP KB protokollháza / Ceaușescu-villa
Schön Andrea és Elena Werner családi háza
Temesvári Nyugati Egyetem központi épülete
Mária-emlékmű / Dózsa György-emlékhely
Református Egyház temploma és bérháza
Multiplexity - az egykori villamos remíz újrahasznosítása (terv)
British International School of Timișoara
tervező: Andreescu and Gaivoronschi Associated Architects
építés évei: 2020-2023
A új iskolaépület mint kapu kapcsolódik a gimnázium meglévő együtteséhez. Jellemzően közösségi terek - könyvtár, menza és aula - kaptak helyet az új épületben. A központi tér az aula, eköré szerveződnek a folyosók, tantermek, kisebb közösségi terek, ezáltal izgalmas átlátások alakulnak ki az épületben.
Babel Școală și Liceu
tervező: Studio Arca
építés éve: 2022-2024
Az iskola egy finn-flamand modell szerint működik, melynek célja, hogy a diákok tapasztalatok, élmények útján tanuljanak. A pedagógusok kiemelt figyelmet fordítanak arra, hogy az oktatás és a tanár-diák párbeszéd demokratikus értékeken alapuljon. A Studio Arca építész iroda olyan épületet tervezett, amelynek terei lehetővé teszik az élmény alapú oktatást. A tervezők Montessori, holland és finn iskolák tanulási tájait tanulmányozták, hogy olyan tereket hozzanak létre, amelyek elősegítik a kreativitást és a tanulást, valamint a közösséghez tartozás élményét.
Szerb ortodox püspökség épületei
tervező: Székely László (püspöki palota átalakítása)
építés évei: 1745-1748,1905-1906 (püspöki palota átalakítása)
A püspöki palota és a székesegyház párhuzamosan, az 1740-es években épült, barokk stílusban. A palotát a 20. században Székely László, temesvári főépítész tervei alapján jelentősen átalakították. Az épületet bővítették, homlokzatára ekkor kerültek szecessziós részletek.
Steiner-palota
tervezők: Komor Marcell, Jakab Dezső
építés évei: 1906-1908
építtető: Steiner Miksa
Temesvár egyik legismertebb szecessziós épülete, homlokzatát Zsolnay mázas kerámiák díszítik. Az épület eredeti funkciója bank volt, erre utalnak a homlokzat egyes motívumai, mint például a méhkaptár.
Brück-palota
tervező: Székely László
építés évei: 1910
A háromemeletes lakóház földszintjén eredetileg gyógyszertár működött. A funkcióra a földszinti homlokzati és belső téri részletképzés is utal. Az Egyesülés tér barokk épületei között izgalmas hatást kelt a palota szecessziós homlokzata. Nevét az építtetőről, Brück Salamonról kapta.
Losonczi / Dóm / Egyesülés tér
Temesvár központjában, a város régi erődítményében található tér a város legrégebbi tere. Kezdetben Losonczy térnek hívták, Losonczy István kapitány után, akit a törökök 1552-ben öltek meg, amikor az erődítményt elfoglalták. A tér jelenlegi szerkezete 1717 után alakult ki, amikor a törökök kivonulása után a Habsburgok a teret barokk stílusban építették át. A tér legjelentősebb barokk épülete a római katolikus székesegyház, így a teret Dóm térnek is nevezik. A tér közepén található a Szentháromság szobor. További jelentős épületek közé tartozik a barokk palota (amely a Művészeti Múzeumnak ad otthont), valamint a szerb püspökség épületegyüttese. Később a román csapatok tiszteletére neveztek el Egyesülés térnek (Piata Unirii), akik 1919. augusztus 3-án bevonultak Temesvárra, és létrehozták a román közigazgatást. A Bánság ekkor egyesült Romániával.
Római katolikus püspöki katedrális
tervező: Joseph Emanuel Fischer von Erlach (F.E. der Jüngere)
építés évei: 1736-63
A csanádi püspökség 1732-es Temesvárra helyezését követően felmerült a püspökség igényeihez és rangjához méltó épületkomplexum építésének szükségessége. A Szent Györgynek szentelt székesegyház 1736 és 1765 között épült Joseph Emanuel Fischer von Erlach bécsi irodájának tervei alapján, majd további hosszú évekig zajlott belső berendezése. Az épület az óváros északi részén, a püspöki palota és az egykori vármegyeháza közelében épült, a jellegzetes barokk Egyesülés téren. A templom két nyugati toronnyal rendelkezik, majd a háromszakaszos hajó keleti végén kereszthajó és két boltszakaszból álló, a nyolcszög három oldalával záródó szentély csatlakozik. A szentély két oldalán egy-egy négyzetes sekrestyét építettek.
Belvárosi zsinagóga
tervező: Karl Schumann
építés évei: 1863-65
Az eklektikus stílusban, mór elemekkel épült zsinagóga 744 férőhelyes, a neológ zsidó közösséget szolgálta. 1865. szeptember 19-én nyílt meg, majd 1872-ben Ferenc József király újból felavatta az épületet. A második világháború után a temesvári zsidóság nagy része kivándorolt Izraelbe, így 1985-ben a zsinagógát bezárták. A Temesvári Zsidó Hitközség 2001-ben 50 évre a Filharmóniai Társaságnak adta át az épületet. A zsinagógát 2005 szeptemberében nyitották meg újra a Temesvári Filharmóniai Társaság koncertjével. Jelenleg a zsinagóga ismét a Romániai Zsidó Hitközségek Szövetsége tulajdonában áll. 2022 májusában, a nagyszabású felújítási munkálatokat követően újra megnyitották a nagyközönség előtt, azóta több koncertnek is helyet adott az épület.
Savoyai Jenő-féle ház
Az Eugeniu de Savoia és a Marasesti utca sarkán álló épület jelzi azt a helyet, ahol Savoyai Jenő herceg 1716. október 18-án, a Forforoza kapun keresztül bevonult a városba és véget vetett a több mint 160 évig tartó török uralomnak. Ezzel kezdetét vette Temesvár Habsburg korszaka. A kaput a nagy hadvezér és hódító emlékére ezentúl Jenő herceg kapunak nevezték, és még azután is érintetlen maradt, miután a Habsburgok új falakkal és bástyákkal építették újjá Temesvárt. A legendás hódító belépésének helyét még az erődítmény lebontása után is megjegyezték. A kapu helyére került épületet a hadvezér nevéhez kötötték. A lebontott Jenő herceg kapu ábrázolása az épület bejárati ajtaja fölött látható.
Jenő-bástya maradványa
építés évei: 1720-as évek
Maradvány a bástya egyik füléből, amely még az 1720-as évek erődítéseiből származik. Mellette - az irgalmas kórház udvarával párhuzamosan - egy faldarab található, amely a Jenő-bástyát a Mercy-bástyával összekapcsoló kurtinából (kötőfalból) maradt. A Jenő-bástya mellett áll jelenleg a 700-as piac és annak néhány létesítménye.
Az erődrendszerből a Mária Terézia bástyán kívül két bástyatöredék, két kurtinatöredék és egy ravelin(éksánc, pajzsgát)-csonk maradt meg, ezen kívül egyetlen kapuzat vagy faldarab sem élte túl a századfordulós városfejlődést, a középkori nyomvonalra épült Erdélyi Kaszárnyát a vár dél-keleti karéjában pedig az 1960-as években bontották el, így tulajdonképpen csak rekonstrukciókkal élhetünk, ha az 1720-50 közötti állapotokra vagyunk kíváncsiak.
Irgalmasrendi templom és kórház
tervező: Kaspar Dissel
építés évei: 1748-53
A Szent János utca túlsó felén, az egykori várfal közelében található Temesvár harmadik kórháza, melyet felépítése után a Nepomuki Szent János Társulat az irgalmasrendnek adott át. A kórházhoz tartozó Irgalmas Barátok temploma 1748-1753 között épült. Az 1849-es tűzvészben az épületegyüttes teljesen leégett, ezután 1851-ben építették újjá. A kórházépület ma a Szemészeti Kórháznak ad helyet. A barokk templomot, melyben egykor Temesköz legrégebbi orgonája volt, 1993 óta a görögkatolikusok használják. A templom és a Mercy-bástyától a Jenő-bástyához vezető falmaradvány között kis kert alakul ki.
Bánsági Takarékpénztár
tervező: Székely László
építés éve: 1912
A 20. század elejéig az épület helyén Temesvár egyik legrégebbi temploma állt. Az 1733-1736 között épült ferences rendi barokk templomot 1911-ben bontották le a szerkezet rossz állapota miatt, valamint azért, mert egy tervezett sugárút útjában állt. A helyére a város főépítésze, Székely László tervezett háromszintes bérházat szecessziós stílusban. Az épület kiemelkedik gazdagon díszített saroktornyával, hangsúlyos párkányaival, valamint a részletgazdag díszítéseivel. További meghatározó elem a két dombormű, amelyek az épület bejáratától balra és jobbra, az első emelet szintjén helyezkednek el.
Régi városháza
építés évei: 1731-1734
A Szabadság tér északi oldalán áll a régi városháza pirosra festett épülete. Eredetileg a német városi tanácsnak építették, majd 1780-1949-ig az egységes városi tanács székhelye volt. Az 1849-es ostrom során megsérült, ezután később többször átalakították, mai, végleges, neoreneszánsz homlokzatát 1935-ben kapta. A kapuoszlopán márványtábla található, rajta arab írás, amely arra utal, hogy az épület helyén egykor fürdő működött.
Tiszti kaszinó
építés évei: 1774-1775
A Szabadság teret a nyugati oldalról határolja, megépülését követően fontos szerepet játszott a fiatalok társasági életében: a kaszinó díszteremben tartották a híres tiszti bálokat. Az épületre később emeletet húztak, továbbá terasszal egészítették ki. A tér felőli főbejáratán keresztül jelenleg a „Pro Armia” galéria látogatható, emellett a Helyőrségparancsnokság működik még az épületben.
Pestisoszlop / Mária-oszlop
A Szabadság téren Nepomuki Szent János tiszteletére készült emlékmű áll. A pestisoszlopot az 1750-es években a Nepomuki Szent János Társulat rendelte meg Bécsből. Az emlékmű Wasserburger és Blim kőfaragók műhelyében készült. 1723. május 23-án szentelték fel a Savoyai Jenő herceg téren (a mai Szabadság téren), ahonnan 1852-ben a Balázs térre szállították, az erdélyi kaszárnya elé. Innen 1971-ben került vissza eredeti helyére, ahol ma is áll. Az emlékmű sok részletében, egyes ábrázolásainak kiválasztásában is erősen hasonlít az Egyesülés téren álló Szentháromság-oszlophoz.
Nagymecset alapfalainak maradványai / Szent György tér
A védőszentje után elnevezett Szent György templom Temesvár egyik legrégebbi, a középkorban épült temploma volt. A temesvári török uralom 150 éve alatt mecsetként használták. A Habsburg-uralom idején a római katolikus székesegyház építésével egyre inkább elvesztette jelentőségét, végül 1913-ban lebontották. Tipikus korabeli ingatlanfejlesztésben esett áldozatul, ugyanis - bár semmi nem szólt amellett, hogy a tér közlekedési csomóponttá váljon - lóvasúttal lehetett közlekedni a Józsefváros és a Gyárváros felé, később pedig a villamos is megépült. A Szent György-templom helyére új, impozáns banképületek, könyvtár és az ismert Josef Kossak fotóstúdiója került. Ma a néhány lépcsőfokkal mélyebben elhelyezkedő tér amfiteátrumhoz próbál hasonlítani. Az alsó szinten a régészeti ásatás eredménye, a régi templom falai és a mecset maradványai láthatók. A tér közepén álló bronzszobor Szent Györgyöt ábrázolja.
Pauer-ház / Alhambra Cabaret
1752-ben az akkor még egyemeletes épület tulajdonosa Elisabethe Pauer, gyalogezredbeli hadnagy özvegye volt. A 19. században az épületet ráépítéssel bővítették, valamint neobarokk homlokzatot kapott. Az Alhambra Cabaret 1920-ban költözött az épületbe. Az Alhambra híres kabaré, varieté színház volt, étteremmel és szállodával is rendelkezett, valamint bordályházként is működött, nagyon ismert hely volt a városban a két világháború közötti időszakban.
Hunyadi várkastély
építés évei: 1443–47, átalakítva a 16. és 18. században, valamint 1856-ban, majd az 1950-es években
A mai épület helyén álló első erődítmény Róbert Károly uralkodása alatt épült, amikor a király Temesvárra helyezte székhelyét. Egyes kutatások szerint Filippo Scolari 1404-1426 közötti temesi ispánsága idején jelentős építkezések zajlottak a kastélyon és a települést körülvevő erődítményen is. Ezt az építményt bővítette és alakította át Hunyadi János a 15. század negyvenes éveiben. A 15. század végén, 16. század elején épülhetett a vár északkeleti tornya. A 16. század közepének építkezéseit idézi a két olaszbástya az épület délnyugati és délkeleti sarkán, bár egy 1727-es ábrázolás szerint a délnyugatit a 18. század eleji építkezések során átépítették vagy javították. A munkálatokra az 1716-os, Savoyai Jenőhöz köthető ostromot követően volt szükség. A 18. század folyamán tüzérségi kaszárnyaként használt épületen ebben az időszakban más átalakításokat is végeztek: ekkor épült át a teljes keleti szárny és a déli szárny keleti vége is. 1856-ban került sor a vár legnagyobb lélegzetű javítására. Gyökeresen átépült, historizáló kialakítást kapott az északi szárny, a nyugati szárny északi vége, és az északkeleti sarok. Ekkor alakítják ki az északkeleti poligonális toronynak mai, az északi homlokzat romantikus képéhez igazodó formáját is. Ezekben az években bővült az északi épületszárny az udvar felé egy traktussal, és ekkor nyerték el mai képüket a homlokzatok is a nyílások új kiosztásával; átalakították az épület belső osztását, boltozatait is. 1902-1903-ban nagy építkezések zajlottak a kastély körül, északi oldalán ekkor régészeti feltárásra is sor került. Évtizedes előkészületek után, az ötvenes években alakították múzeummá (Bánáti Történeti Múzeum) az épületet.
Opera / Kultúrpalota
eredeti terv: Fellner és Helmer iroda (1872-75)
átalakítás: Duiliu Marcu és Stanzel Ödön (Edmund Stanzel)
(belső munkák 1923-28, külső: 1934-35)
A színház épületét 1872-75 között épült eklektikus stílusban, a terveket a színházaikról Európa-szerte ismert Fellner és Helmer iroda készítette. Az épület két tűzvészben is megsérült, a második eset után a színházat Duiliu Marcu tervei alapján építették újjá. Az építész az új, modernista főhomlokzatot a 17. századi román építészetből átemelt részletekkel finoman díszítette. A második világháború elején elkészült Győzelem tér tengelyét erősíti fel a modern homlokzat látványa. 2003-ban az épületet átalakították, a főhomlokzat oldalsó szakaszait visszaállították a 19. századi állapotnak megfelelően. Az épület a Temesvárról induló 1989-es romániai forradalom emblematikus helyszíne. Erkélyén nyilvánították Temesvárt december 20-án Románia első szabad városának. Jelenleg az épület több kulturális intézménynek is otthont ad: a Nemzeti Operának, a Mihai Eminescu Nemzeti Színháznak, a Csiky Gergely Állami Magyar Színháznak és a Német Állami Színháznak, valamint a Temesvári Városháza Urbanisztikai Műhelyének.
Piata Victoriei - bérpaloták
tervezők: Székely László, Adalbert Szladek, Baumhorn Lipót, Merbl Antal, Telkes Henrik
építés évei: 1910-1913
A Győzelem téren álló palotasor a fallal körülvett Cetate városrészen kívüli területen épült, az egykor az erődöt körülvevő 948 méter széles sétányon helyezkedik el, ahol korábban tilos volt építkezni. 1892-ben az erőd katonai jellegét megszüntették, nem sokkal később megkezdődött bontása. Az Ybl Lajos építész és Kovács Sebestyén Aladár mérnök által készített 1893-1895-ös városfejlesztési terv a ma is működő körút megépítését irányozta elő. A tér két monumentális épület, az Opera és a román ortodox katedrális között húzódik. Kétoldalt, hosszanti irányban reprezentatív paloták szegélyezik a teret, melyek az 1910-es évek elején épültek. Számos épület köthető Székely László nevéhez: a Neuhausz Ernő-palota, a Dauerbach György-palota, a a Hilt Lajos-palota, a Széchenyi-palota és a Kereskedelmi és Ipari Palota mind az egykori főépítész tervei alapján épültek. Továbbá a Weisz- és a Lloyd-palota (tervezőik: Adalbert Szladek, Baumhorn Lipót) is a tér ikonikus épületei közé tartoznak, utóbbi a Műegyetem székháza. A téren álló paloták jellemzően századfordulós stílusban készültek, különösen a nyugati oldalon figyelhetők meg szép példák.
A korzó rendezésére 2023-ban tervpályázatot írtak ki, a nyertes tervet a Studio Arca készítette. A koncepció legfontosabb elemei a téregyüttest alkotó egységek (Opera előtti tér, Korzó, katedrális előtti tér, Hunyadi várkastély környezete) eltérő karaktereinek felerősítése, valamint közvetlenebb kapcsolat kialakítása a Hunyadi várkastély környezetével és a Bega-csatornával.
Scala filmszínház
tervező: Mihai Dolliner
építés éve: 1938
A Győzelem térre nyíló egyik mellékutcában húzódik meg a két világháború közt épült moziépület. Tervezője Mihal Dolliner bukaresti építész volt. Funkcionális épületet tervezett, letisztult homlokzatán izgalmas anyaghasználat, részletek és formák figyelhetők meg. A mozi ma Studio Cinema néven ismert, jelenleg felújítás alatt áll. A jövőben vetítések mellett alkotóműhelyeknek ad majd otthon az épület a tervek szerint.
Egykori telefonközpont
tervező: Constantin Nănescu
építés éve: 1937
Az egykori Román Anonim Telefontársaság Temes-Torontál megyei székháza. Típusterv, többek között Nagyváradon, Kolozsváron és Konstancán is hasonló formában épült meg.
Modernista lakóházak a Mihai Eminescu utcában
tervezőik: Michael Wolf (Casa Petru Feiler), Krausz Albert (Casa Merkler)
építés évei: 1937 (Casa Petru Feiler), 1935 (Casa Merkler)
A telefonközpont mellett álló lakóépületek Temesvár két világháború közötti modernista építészetének figyelemre méltó példái, minimális deco-modernizmus jellemzi a három házat.
A piarista rend egykori épületegyüttese
tervező: Székely László
építés évei: 1907-1909
Az Arad megyei Szentannán működő Piarista Gimnáziumot II. József császár rendeletére 1788-ban költöztették át Temesvárra, a bosnyák ferencesek kolostorába. A piarista rend helyszűke miatt új iskolaépület megépítését vette tervbe a nyolcosztályos gimnázium számára. 1909-ben Székely László temesvári főépítész és Baumgarten Sándor budapesti építész tervei alapján egy év alatt felépült a Piarista gimnázium új épületegyüttese, amelyben helyet kapott az iskola, a bentlakás és a rendház. Az épületegyütteshez tartozó kápolna további három éven át épült, 1912. január 20-án került sor a felszentelésére. A II. világháború ideje alatt a gimnázium épületét előbb a német, majd ezt követően a román és a szovjet hadseregek vették birtokba. Ez idő alatt a gimnázium berendezése szinte teljesen elpusztult. A kommunista diktatúra alatt az 1948-as törvény megszüntette a piarista gimnáziumot, államosították az iskola épületét. 1989 után újra lehetőség nyílt felekezeti oktatásra, amelynek köszönhetően 1992-ben a Temesvári Egyházmegye megnyitotta a „Gerhardinum" Római Katolikus Teológiai Líceum kapuit.
Román ortodox főegyházmegyei székesegyház
tervező: Ion Trajanescu
építés évei: 1936-1946
A tervező célja az volt, hogy az épület a Győzelem tér szemközti végén álló Operával, valamint a palotasorral párbeszédbe lépjen, monumentalitása kedvezően befolyásolja a tér perspektíváját. Emellett meg kellett őriznie a rálátást a Bega-part zöld környezetére, ez eredményezte az épület karcsú körvonalait. Az épület formálását azonban már politikai szándék vezérelte: hogy az épület a román jelenlét szimbólumává váljon a Bánságban. A székesegyház kereszt alaprajzú, kupolája 83 méter magas. Az épület vasbeton lemezalapra épült, amelyet akár 20 méter mélyre süllyesztett pillérek támasztanak alá. Trajanescu 1942-ben az odessai katedrálisra kiírt pályázatra saját temesvári tervének másolatát nyújtotta be.
Sailer Antal emlékműve
alkotó: Ligeti Miklós
állítás éve: 1906
Sailer Antal, nagykereskedő (1820-1904) Aradon született, húszévesen került Temesvárra. Az ő alapítványai révén épült fel a Gyermekkórház, a Vakok Intézete, az Árvaház és a Fehér Kereszt Egyesület. Ligeti Miklós szobrát a város állíttatta 1906-ban.
Neptun fürdő / Székely László családi bérháza
tervező: Székely László
építés évei: 1913-14
A Neptun-palota, más néven Neptunfürdő 1912-1914 között épült Székely László főépítész tervei alapján. Eredetileg "Hungaria" néven ismerték, és a Fabric kerületben található egykori törökfürdők helyettesítésére szolgált. A palota a bécsi szecesszió kiemelkedő példája, a központból és a Bega-csatorna mentén jól látható épület a Gyárváros kezdetét jelzi.
Ligeti úti híd
tervezők: Mihailich Győző/Kőrössy Albert
építés évei: 1908-09
A híd a Belváros és a Gyárváros negyedeket köti össze, építése idején a legnagyobb fesztávolságú vasbeton gerendás híd volt Temesváron. Az építkezés 1908-ban kezdődött és egy évvel később fejeződött be. A városi tanács követelményei nem engedtek meg a nagy építési magasságot, a Bega-csatorna szélessége pedig jelentős volt, így innovatív megoldásra volt szükség: konzolos gerendás megoldást alkalmaztak.
Victoria-villa
építés évei: 1936
Az épület Románia két világháború közötti modern építészetének kimagasló példája Temesváron. A villa felújítását a D. Proiect iroda készíti.
Egykor inasiskola
tervezők: Tașcu Ciulli, Maria Ciulli
építés évei: 1934-36
átalakítás: Macalik Arnold, Molnár Attila, Vass Dániel, Szőke Eszter, Szilágyi-Bartha József (2016-20)
Az 1937-ben felavatott temesvári iskola, kantin és inaslakás épületét Tașcu és Maria Ciulli építészek 1934-1936 között készült tervei alapján építették. Négyemeletes épület, amely a város egyik fő sugárútján, a történelmi központ közelében áll, modernista vonásokat mutat. Építése idején nagyon korszerűnek számított, felszerelt konyhával, étkezővel, öltözőkkel, edzőtermekkel, az alagsorban még medencével is rendelkezett. Az épületet évtizedeken át nem gondozták, ám reprezentatív jellegét így is megőrizte. A megújítás fő célja az épület karakterének helyreállítása volt, hogy újra gazdagítsa és erősítse a sugárút városi látképét. Az épület héját az eredetinek megfelelően igyekeztek helyreállítani: mészkő és kvarchomok alapú vakolat készült, a tömörfa ablakok alumínium burkolatot kaptak, a múltbeli átalakításokat és kiegészítéseket pedig eltávolították. A belső terek kihívást jelentettek, hiszen a tervezők meg akarták tartani az épület reprezentatív jellegét, amelyet a betongerendák sűrű ritmusa, a súlyos, sötét lábazatokkal szegélyezett sakktáblamintás padlóburkolatok adnak, és mindezt a lehető legzökkenőmentesebben szerették volna ötvözni a modern irodaház által megkövetelt technológiával és berendezéssel. Magas minőségű burkolatokat választottak, nagyméretű porcelánlapokat a falburkolatokhoz, hangszigetelő dupla üvegezésű falakat, valamint ahol csak lehetett, az eredeti burkolatot megőrizték és helyreállították, mint például a betonból készült mozaik padlót.
mvaa.ro/portfolio/adaptive-re-use-office-building-timisoara/
Társadalombiztosító székháza
tervezők: Simon Leiba és Ion Ionescu
építés évei:1936-39
A bukaresti építészek által tervezett épület a nemzetközi modernizmus jegyeit hordozza magán, úgy mint a műkő lábazat és a szalagablak. Egykor a képzőművészeti, ma az orvosi egyetemnek ad otthont.
Freund József Szanatórium
tervező: Krausz Albert
építés éve: 1935
Modernista szanatóriumépület az egykori Liget úton kialakuló pihenő és a villanegyed szélén.Terveit a temesvári építész, Krausz Albert készítette. Homlokzatán végigfutnak az ablaksorokat szegélyező vízszintes vonalak. A bejárati ajtó, felette az előtető, valamint a szögletes és íves erkélyek a kompozíció hangsúlyt adó elemei. Az építész nevét őrző tábla máig megtalálható az épületen.
Margit-villa
tervező: Székely László
építés éve: 1910
A szívalakú díszítésekkel, bonyolult fafaragásokkal és játékos erkélyekkel borított Margit-villa Székely László, Temesvár egykori főépítészének alkotása. A szív, amely a szecessziós díszítés gyakran használt motívuma, itt fából, fémből és vakolatból is elkészült, a ház központi témájává válik, az ablakkeretek részletein, az erkélyek mellvédjén és a kovácsoltvas virágtartókon is megjelenik. Az épület kiemelkedik továbbá a Fachwerk stílust imitáló látszó fagerendáival, amely korában sem volt jellemző Temesvár építészetére.
RKP KB protokollháza / Ceaușescu-villa
A Constantin Daianovici Loga sugárúton található villát Nicolae Ceaușescunak építették temesvári látogatásai idejére.
Schön Andrea és Elena Werner családi háza
tervező: Bleyer György; plasztikai munka: Gál András
építés évei: 1946-47
A telket 1946-ban vásárolta meg egy Kaufmann nevű úr, aki a házat két férjhez ment lánya, Angela Schön és Elena Werner számára építette. Innen erednek a W és S betűk is, amelyek az üvegezett ajtókat díszítik. A földszinten és az emeleten egy-egy, szinte teljesen egyforma lakás kapott helyet a két család számára. 1950-ben az épületet államosították. A főhomlokzaton látható dombormű miatt az épület “három lányos ház” néven is ismert.
Temesvári Nyugati Egyetem központi épülete
tervező: Hans Fackelmann
építés évei: 1961-65
A város nyugati oldalán található egyetemi komplexum építése a II. világháború után merült fel. Az első épületszárny építése 1949-ben kezdődött meg, majd hosszabb idő elteltével, a 60-as évek elején Hans Fackelmann kapta a megbízást az épületegyüttes megtervezésére. A korábban épült szárnyhoz hat új egység kapcsolódik, a központi térsor három tömege, a vertikális hangsúlyt adó hétemeletes torony, az Aula Magna és a sportcsarnok. A központi épületszárny a főhomlokzat felől négyszintes, míg a hátsó homlokzat felől kétszintes, így igazodik a meglévő épületrészhez. A főépület négy belső udvar köré szerveződik, így a belső terek megvilágítása kedvező, valamint a Művészeti Kar hallgatói számára kültéri alkotótérként működnek ezek a patiok. A tartószerkezet hangsúlyosan megjelenik a homlokzatokon és a belső terekben egyaránt, eleganciát kölcsönöz az épületnek. Az Aula Magna és a sportcsarnok lemezfödémei szintén a szerkezet és az építészeti koncepció szoros kapcsolatát példázzák. A belső terek kialakítása kiemelkedően igényes, az előcsarnokban a padló és a pillérek burkolata márványból készült. Az Aula Magna akusztikai tervezése kiemelt szerepet kapott, a mennyezetről lelógó akusztikai gerenda azonban ma már sajnos nem látható. Fackelmann munkái során gyakran dolgozott együtt képzőművészekkel. A torony északi homlokzatán található, 300 m2-es mozaik mellett a belső terekben is találunk hasonló alkotásokat. Az épület belső tereinek magas minősége nagyon előremutató volt Romániában a 60-as évek elején.
Savoy Hotel
terv. Krausz Albert
építés éve: 1935
A Bega-csatorna partján, a Tudor Vladimirescu utcában álló modern épület a két világháború között épült villák sorában áll. Az építési engedélyt 1934-ben kapta meg Constantin Purcariu, a két világháború közötti ismert temesvári építtető. A jelenlegi Savoy Hotel az egykori Constantin Purcariu villa átalakításával jött létre a neves helyi építész, Krausz Albert tervei alapján. Modernista építészetre jellemző elemeket ötvözött egy összetett kompozícióban.
Műegyetemi történeti épületek
tervező: Duiliu Marcu
építés évei: 1922-30
Az egykori Műegyetemet 1920-ban alapították, az épületek terveit Duiliu Marcu, bukaresti épsítész készítette. Eredeti tervében külön épületek szerepeltek a rektorátusnak, a mechatronikai mérnöki karnak, a gépészmérnöki karnak, a közösségi tereknek, az adminisztrációnak, illetve az oktatóknak. Tervében az épületek egy belső udvar köré szerveződtek. Duiliu Marcu eredeti tervében a közösségi funkciójú épületegyüttes négy kollégiumot tartalmazott, 250 ággyal, földszinti üzletekkel és a főpavilonnal. A menza a főpavilon része volt, amely magában foglalta továbbá az 1000 diák számára kialakított klubhelyiségeket asztalitenisz szobákkal, könyvtárral, olvasóteremmel, rajz- és zeneteremmel, orvosi rendelővel. Végül csak a gépész kar épülete, egy kollégium és a menza épülete készült el, a tervező által javasolt növénytelepítési terv sem valósult meg. Mind a menza, mind a másik két épület neoromán stílusú, art-deco hatásokkal.
Vízügyi palota
tervező: Baumhorn Lipót
építés évei: 1900-1902
A Vízügyi palota, más néven Temes-Bega Vízregeneráló Társaság Palotája, a Román Vasút Palotája, a Bánáti Román Vizek Palotája a Józsefváros Belváros felőli bejáratánál található, jelenleg a Bánáti Román Vízügyi Igazgatóság székhelye. A második emeletet 1910-ben Arthur Tunner (1876-1976) tervei alapján építették hozzá. A Temesváron kívül élő alkalmazottak lakásai a második emeleten kaptak helyet. A palota 1910 óta megőrizte külsejét. Alagsorral, földszinttel, két emelettel és padlással rendelkezik. A szecessziós stílusban épült palotát építésze, Baumhorn, növényekkel, geometrikus és hal motívumokkal díszítette, utóbbi elemek az épület rendeltetésére utalnak. A 2011-2018 közötti időszakban a Bega-csatorna zöldítése projekt részeként restaurálták.
Mária-emlékmű / Dózsa György-emlékhely
tervező: Székely László; szobor: Kiss György
építés éve: 1906
A Mária-kultusz ezen a ponton összekapcsolódik Dózsa György emlékezetével. Az emlékhelyet a kivégzett hadvezér vesztőhelyénél építették fel, mivel a hagyomány szerint a kivégzésen jelen lévő ferences szerzetesek előtt megjelent a Boldogasszony. Az építmény zarándokhellyé vált, valamint vallási körmenetekben is fontos szerepe volt. A neoromán, négy oldalról nyitott szerkezetű emlékkápolna sokkal inkább egy temetői mauzóleumra emlékeztet, mint szentmise celebrálására hivatott szakrális építményre.
Nikolin Romulus háza
tervező: Martin Gemeinhardt
építés éve: 1904
A századfordulós épület homlokzatán növény- és állatmotívumok egyaránt megjelennek. Mindezek közül kiemelkedik az életfa, amely a homlokzat középtengelyét hangsúlyozza. Mellette bagoly, farkas és páva motívumok jelennek meg a vakolatban, utóbbi miatt az épületet “pávás háznak” is szokás nevezni. Az építtető, Nikolin Romulus ismert temesvári borbély volt, monogramja máig látható a bejárati ajtó fölött.
Református Egyház temploma és bérháza
tervező: ifj. Nagy Károly, Jánosházy László
építés évei: 1901-1902
Erzsébetváros egyik legkiemelkedőbb, neogótikus stílusú épülete, amely Szabolcska Mihály lelkész vezetése alatt épült a századfordulón. Az épületben imaterem, templom, valamint lakások kaptak helyet, a lelkészek és a közösség tagjai számára egyaránt. 1989 december 15-én az épület előtt gyűltek össze a hívek, hogy felszólaljanak Tőkés László lelkész elhurcolása ellen, aki korábban a romániai falurombolásokat nyíltan bírálta, majd ezután másnap, december 16-án tört ki a forradalom.
Losonczi-híd
tervező: Tóth Róbert
építés évei: 1870-71, 1917
A Belvárost és Józsefvárost összekötő hidat Eiffel-hídnak is nevezik egy legenda után, amely szerint Gustave Eiffel, a párizsi tornyot is tervező Gustave Eiffel rajza alapján épült. Valójában Tóth Róbert, a reșițai vasútgyár hídosztályának vezetője tervezte, és azon a helyen épült a régi Mária-híd gerendáit újrahasznosítva, ahol egykor a komp közlekedett. 1913-ban lebontották, 1917-ben pedig újjáépítették, a folyón valamivel lejjebb. A hajózhatóság érdekében megemelték, azóta mint gyaloghíd működik.
Prohászka Malom
építés éve: 1909
A Béga jobb partján egykor számos ipari épület, gyárak, műhelyek, malmok működtek. 1869-ben a Bánsági Gőzmalom Társaság új gőzmalom építését határozta el. 1880 és 1908 között a budapesti Erzsébet Malom leányvállalata volt, ekkoriban Erzsébet Malomnak hívták. 1909-ben ifjabb Prohászka Ede megvásárolta és kibővíttette. Kétszintes raktárral látta el, valamint összekötötte a vasútállomással, amihez 1 km hosszú vasútvonalat építtetett. A második világháború alatt a malmot bombatalálatok érték, végleg elveszítette nyugati szárnyát. A telken az 1960-as évek táján két tömbházat emeltek, amelyek ma is láthatók. Jelenleg az épület elhagyatottan áll.
Gyárvárosi zsinagóga
tervező: Baumhorn Lipót
építés évei: 1897-99
19. század végi eklektikus, neomór és neoreneszánsz stílusú zsinagóga. A neves magyar építész, Baumhorn Lipót tervezte, és a helyi temesvári építtető, Josef Kremmer építette 1897-1899 között. A gyárvárosi zsinagóga az erzsébetvárosi és a belvárosi zsinagógával együtt alkotja a három temesvári zsinagógát. Új gyárvárosi zsinagógának is nevezik, mivel egy korábbi zsinagóga helyébe lépett, amely egykor a városnegyed másik részén állt. Az eredeti épületet sokáig az ortodox zsidók használták, míg 1879-ben zsidó status quo ante, majd neológ zsinagóga nem lett. Az épület 1985-ig mint zsinagóga működött, ezután azonban bezárták, mivel a Ceaușescu-korszak idején a zsidó lakosság nagy része kivándorolt Izraelbe.
Gyárváros főtere
A Gyárváros főterének (Piața Traian, korábbi nevén Kossuth tér és Fő tér) története a 18. század első felére nyúlik vissza. A tér kezdeti megjelenése nagyon különbözött a maitól, a környező épületek közül a legtöbb akkoriban viszonylag szerény, egyszintes és meglehetősen falusias jellegű volt. A tér akkoriban a heti vásárok helyszíne is volt. A mai arculatát csak a tizenkilencedik és huszadik század fordulóján kapta, amikor a tér mind a négy oldalán paloták épültek. A tér keleti oldalán található, Szent Györgynek szentelt szerb ortodox templom 1745-1755 között épült, a környék egyik legrégebbi épülete. A templom bal oldalán a 19. század végén épült a Gyárváros szerb közösség háza. Az eklektikus stílusú épület földszintjén a kor számos híres üzlete helyet kapott, úgy mint a Csendes üzletet vagy a Kohn testvérek boltja. A téren két köztéri emlékmű is található: az obeliszk vagy keresztes piramis, amelyet 1774-ben helyezett el Stojša Spasojević temesvári főtisztviselő, valamint a kőharang, Ștefan Călărășanu művész alkotása, amelyet az 1989-es forradalom emlékére állítottak. A téren sorra nyitottak kis boltok, hangulatos sörözők, valamint kiállítóterek az elmúlt időszakban. A kolozsvári Planwerk építész iroda által készített, a tér és környékének rendezési terve a lenti linken tekinthető meg.
Stefánia Palota
tervező: Székely László
építés évei: 1908-1909
A bérházat 1908-1909 közt építtette szecessziós stílusban idősebb Josef Kremmer vállalkozó Székely László főépítész tervei alapján. Az első emeleten egykor társasági klub működött, majd az első világháború alatt leánygimnáziumnak adott otthont, a második emeleten pedig a kereskedelmi fiúgimnázium működött. 1918-ban vásárolta meg az épületet Rudolf Totis, belgiumi konzul, ekkor kapta az épület a Stefánia nevet, a tulajdonos felesége után, de szokás Totis-háznak is nevezni. A 20. század során a földszinten a étterem működött, a további szinteken üzletek is helyet kaptak. Az épület mintegy 286 négyzetméteres, több teremre osztott, jelenleg kiállítások, művészeti installációk, performanszok, filmvetítések, viták és különféle rendezvények megrendezésére használják.
Kohn Sámuel háza
tervező: Krausz Albert
építés éve: 1935
Az 1935-ben épült ház a temesvári interbelikus építészet egyik legkiválóbb példája, valamint kubista jegyeket hordoz. A jelenlegi épület építése előtt még egy földszintes épület állt, ahol a Szimberger & Baumwinkler Manufaktúra, Textil és Rövidáru működött.
Merkúr-palota
tervező: nem ismert
építés évei: 1908-1909
A Gyárváros főterének északi oldalán az eredeti tulajdonosról elnevezett Fiatska Béla- vagy más néven Merkúr-palota a 20. század elején épült egy szerényebb, egyszintes ház helyére. Fiatska Béla a “Hunnia” bélyeggyűjtő társaság elnöke volt ebben az időben. A szecessziós stílusú épület jellegzetes díszítőeleme Merkúr isten bronzszobra, amely az épület sarkán látható, ugyanis a két világháború között az épületben működött a “Merkúr” kereskedelmi vállalat. A földszintet több évtizedig Alexandru Nenadovics hentes üzlete foglalta el. A palota nagyon rossz állapotban van jelenleg.
Multiplexity - az egykori villamos remíz újrahasznosítása (terv)
tervező: PunctBA - Andrei Bacoșcă, Mădălina Doroftei, Ruxandra Grigoraș, Lázár Csaba, Mădălina Perju and Daniel Șerban
tervezés éve: 2020 - 2023
A Take Ionescu sugárút északi és déli oldalán, belvárostól 15 perc sétára találhatóak helyi kötöttpályás közszállítás egykori kocsiszínjei. A villamos karbantartó műhelyek csarnokai és a járulékos épületek több etapban épültek 1899-1927 között. A remíz tereiben a kétezres évekre az eredeti tevékenység minimálisra csökkent. Az önkormányzati tulajdonba került komplexumra 2020-ban hirdetett tervpályázatot a Román Építész Kamara. A kiírásban megfogalmazott új funkció: experimentális-, technológiai- és művészeti központ. A pályázatot a kolozsvári PunctBA iroda nyerte, az eredeti terv szerint a Temesvár Európai Kulturális Főváros (2023) programmal egybekötött beruházás kivitelezése még várat magára. A munka legnagyobb kihívása a meglévő épületek adaptálása az új rendeltetés hely-, technológiai-, higiéniai szükségleteihez, arra figyelve, hogy a kollektív emlékezetben élő karakter a lehető legkevésbé módosuljon. Különös figyelmet kap az épületek közötti tér, a meglévő és javasolt növényzet és burkolatok koherenciája. A jelenleg csak beavatottak számára nyitott hely remélhetőleg hamarosan a nagyközönség számára is látogathatóvá válik.
ISHO
tervezők: Andreescu and Gaivoronschi Associated Architects
ISHO A: ADN BA
építés évei: 2018-
A város keleti részén, egy nagy textilgyár, az ILSA – Gyapjúipar helyén, a városközpontba kelet felől bevezető főút és a Bega-csatorna között az ISHO építési munkálatai folynak. Komplex funkcióegyüttes készül, csomópont, amely autós és gyalogos hidat is magában foglal. A beépítések összetett kapcsolatrendszert hoznak létre a meglévő környezettel. A fő koncepció az volt, hogy a területet három kelet-nyugati irányú sávra osszák – a főút, a folyópart és a jövőbeli keleti kapcsolat mentén. Az északi sávban irodák, hotelek, magas lakóépületek kapnak helyet, hogy a főút jelleget erősítsék. A déli szélen U-alakú lakóépületek épülnek, amelyek kilátást nyújtanak a folyópartra és a folyó túloldalán lévő negyedekre, valamint itt épült meg az ADN BA által tervezett ISHO A nevű toronyszerű lakóház , amely mint tájékozódási pont jelenik meg a városképben. A középső sávban egy pláza kap helyet, amelyet S alakú irodaház és zöld tér határol az északi és déli épületsorok között.
Gaivoronschi-társasház
tervező: Vlad Gaivoronschi
építés évei: 1984-87
A Vlad Gaivoronschi építész 1990-ben alapította meg Ioan Andreescuval közösen az Andreescu and Gaivoronschi Associated Architects temesvári építész irodát, amely jelenleg Románia egyik vezető kortárs építészeti műhelye. A közelmúltban készült munkáik mellett Gaivoronschi és Andreescu 80-as években, a posztmodern szellemében készült tervei is nagyon érdekesek. A Bulevardul Take Ionescu mentén épült társasház izgalmas példája Gaivoronschi korai építészetének. A képek között további posztmodern terveik is megtekinthetők, az 1983-ban készült diplomamunkája Gaivoronschinak (kereskedelmi csarnok), valamint Andreescu egyik társasház terve.
FABER
tervezők: FOR (Oana Simionescu)
építés évei: 2020
A Bega partján, a Gyárvárosban található FABER egy ipari épület átalakításának és rehabilitációjának eredménye, amely egykor az Azur komplexum része volt. Az Azur gyár - amelyet közel 200 éve kezdett működtetni a temesvári Farber család - további inspirációt, továbbá a város kreatív vállalkozói történetéhez tartozás identitását jelenti a FABER közössége számára. A FABER épületében körülbelül 20 cég és szabadúszó csapat működik a kreatív iparágakban, úgy mint építészet, design, textil, zenei produkciók, tartalomkészítés. Kulturális szervezetek és cégek a FABER-ben kreatív teret találhatnak eseményeik megszerveznésére. Az épületben kávézó működik, a kert pedig sokszor koncerteknek ad helyet. Az épületet Mies van der Rohe-díjra jelölték, valamint a BETA Építészeti Biennálén is díjat kapott.
Városi vízerőmű
tervező: Székely László
építés évei: 1909-1910
A Béga szabályozása előtt a Fabric kerületet több folyóág is átszelte, amelyek a gyárakat és a negyedben található négy malmot látták el vízzel. Ez nemcsak Gyárváros terjeszkedését akadályozta, hanem folyamatosan rontotta a negyed higiéniai körülményeit is, a pincéket gyakran elöntötte a víz. Az 1900-ban született meg a terv a folyó szabályozására, valamint ekkor merült fel, hogy a Béga vizét a későbbiekben elektromos energia előállítására hasznosítsák. 1909-ben megkezdődtek az erőmű építési munkálatai, Székely László, a város főépítésze, és Szilárd Emil mérnök tervei alapján. A gépház épülete szecessziós stílusban épült, tornyában irodák kaptak helyet, homlokzatán a város címere látható. 1910-ben, üzembe helyezése idején a Bánát áramfogyasztásának közel 90%-át termelte meg. Európa egyik legrégebbi vízerőműve, a korszakból az egyetlen, ami máig működik.
Városi közvágóhíd
tervező: Székely László
építés éve: 1904-1905
A városi vágóhíd Székely László első nagy alkotásának tekinthető, miután Temesvár főépítésze lett. A tizenegy épületből álló együttes építése 1904-ben kezdődött és már 1905-re be is fejeződött. Ma az egész együttesből, amely 1992-ig működött, csak a víztorony és két adminisztratív célra használt szárny maradt meg, valamint a bejárati kapu és a környező kerítés. A bejárati kapu két szoborcsoportját az épületkomplexum funkciója ihletette. A városi vágóhíd szecessziós stílusban épült együttese Temesvár ipari építészetének egyik legnagyobb eredménye.
Városi vízmű épületei
tervező: Székely László
építés évei: 1912-14 (kútház)
A legrégebben épült szennyvíztisztító telep a mai Románia területén, közel 80 éven át használták. Jelenleg mint Víz Múzeuma működik, az egykori ipari épületek szabadon bejárhatók.