AZ EMLÉKEZET HELYEI
az Építészet és emlékezet Stúdió 2025 tavaszi (kötelezően) választható kurzusa
időpont: keddenként 17.00-19.00
- 2024. december 10.
Mi az emlékezet fogalmának jelentősége az építészetben? Milyen lehetősége van az épített térnek, az emlékhelyeknek az emlékezés folyamatában és fordítva: mennyiben hű tükre az épített tér a társadalmi tér emlékezetfolyamatainak? Milyen folyton változó és aktuális tendenciái figyelhetők meg az épített örökségre vagy éppen a kultúra más területeire való térbeli reflexióknak? Milyen eddigi eredmények születtek a Középülettervezési Tanszék Építészet és emlékezet Stúdiójában a témakörben?
Az emlékezet helyei c. tárgy tematikájában az utóbbi évek emlékezetfogalmakkal kapcsolatos kurzusaira, módszertanában az építészeti írás gyakorlatára, és a tanszéken megszületett eddigi eredményeire épít.
Építészetről írni jó!
Az előadások mellett meghívott előadókat fogadunk, épületlátogatásokat, városi sétákat, vitaalkalmakat szervezünk. Bemutatkoznak korábbi kurzusok dolgozataiból kinőtt kimagasló TDK-munkák is, ill. a résztvevő hallgatók által tartott kiselőadásokra kerül sor.
A félév teljesítéséhez saját, egyeztetett témában tanulmány készítése szükséges, a szövegírással való megismerkedés során elsajátított módszertanra alapozva.
A tárgyat mindazon hallgatóknak ajánlom, akik:
- érdeklődnek építészet és emlékezet izgalmas témakörei iránt
- szeretnének mélyebben megismerkedni az építészeti írás módszertani, műfaji keretei között a tárgy témaköreinek valamelyikével.
Aki pedig 2025 őszén elméleti TDK-munka megírását fontolgatja kortárs építészet/elmélet tárgyában, végképp a kurzus hallgatói között a helye!
A kurzus a tanszék ÉPÍTÉSZET ÉS EMLÉKEZET STÚDIÓjának kutatási tevékenységéhez kapcsolódik, de másodévtől kezdve minden képzési forma minden évfolyama számára nyitott!
Budapest, 2024. december
Szabó Levente DLA
tanszékvezető egyetemi tanár
tárgyfelelős