EGYMILLIÓ TÁRGY

Szent István Király Múzeum – Székesfehérvár

Az Építészet és emlékezet Stúdió 2025 tavaszi komplex- és diplomakiírása

2024. december 10.

Építészet és emlékezet Stúdió plakát és témafüzet

A Középülettervezési Tanszék három tervezési stúdiója közül az Építészet és emlékezet Stúdió ezúttal egy inspiráló székesfehérvári helyszínre látogat. A Szent István Király Múzeum kiállítótereit és a történeti belvárost átszövő intézményi hálóját megismerve egy meglévő múzeumépület bővítésére nyílik lehetőség a szomszédos foghíj-telken. Hogyan illeszkedhet egy új épület a történelmi városképbe? Milyen új típusú, innovatív látogatói élményeket és izgalmas tereket tervezhetünk az elfedett középkori városfalak felett? Mihez kezdhetünk építészként a múzeum egymillió műtárgyat is meghaladó gyűjteményével? Milyen továbbírható történeteket találunk középkori koronázóvárosunkban? Tarts velünk az emlékekkel telített múlt megismerésében, és az új program megalkotásában!

A kiírás részletes füzete letölthető itt.

A 3 stúdió komplex- és diploma, valamint kötelezően választható tárgykiírásait röviden bemutató prezentáció letölthető itt.

Idén rendhagyó módon egyetlen helyszínre tervezünk, a múzeum Országzászló téri épülete melletti foghíjtelekre, amely a világháború utáni bontások óta beépítetlen, jelenleg kültéri kiállító-kertként hasznosítják. Az átmenő telek egyik oldala a forgalmas Várkörútra, másik oldala pedig a csendes Bástya utcára nyílik. A tervezési helyszín csak látszólag üres, műemléki középkori városfalak húzódnak alatta, ráadásul szervesen kapcsolódik a szomszédos múzeumépülethez is, míg másik oldalán Schmidl Ferenc (1902-1977) fehérvári építőművész villájával kezdődik a Várkörút villasora. 

Egy új beépítéssel úgy tűnik, újragondolható mind a kert szerepe, mind a középkori romok bemutatása, mind a meglévő múzeumépület látogatói útvonala, mind pedig a tömb átjárhatóságának kérdése. A tervezési helyszínt év elején egy napos, közös kirándulás során fedezzük fel, az út során meglátogatjuk a város közelmúltban átadott, a középkori épített örökséget feltáró új múzeumi épületeit is (Robert Gutowski Architecture: Egyházmegyei látogatóközpont 2020 valamint Karácsony Tamás, Kern Orsolya és Gerzsenyi Tibor: "Solium Regni" Koronázó Bazilika Nemzeti emlékhely 2023).

Míg a helyszínválasztás kötött, a programalkotás szabad és kötetlen. Három lehetséges felvetést fogalmazunk meg, amelyek aztán a koncepció függvényében tovább szűkíthetők, összevonhatók, vagy éppen új terekkel, programelemekkel tovább bővíthetők:

·       Archívum és látogatható raktár: Az első alternatíva a múzeum műtárgyainak raktározásához, megőrzéséhez és kutatásához kapcsolódik. A gyűjtemény már a nyolcvanas évek elején meghaladta az egymillió tárgyat, ezzel az ország három legnagyobb gyűjteményének egyike. A múzeumi raktár sok esetben rejtve marad a közönség előtt, mégis több nemzetközi példa mutatja (például a Ruhr-vidék sógyárát újrahasznosító Schaudepot – Planinghaus Architekten, Südstudio 2021), hogy a raktárban tárolt műtárgyak és történetek új megvilágításban hozzáférhetővé tehetők az érdeklődők számára is, új múzeumi élményt adva.

·       Játszóház és múzeumpedagógiai tér: A múzeum 2012 óta látogatható része a székesfehérvári játékgyűjtemény (Hetedhét Játékmúzeum), ennek ellenére a belváros kulturális értékei alapvetően a felnőtteknek szólnak. A múzeumpedagógia és a gyerekek számára nyitott, játékos tanulásra, felfedezésre és alkotásra inspiráló, új múzeumi terek, programok fontos szerepet játszhatnak a múzeum jövőjében.

·       A Szent István Király Múzeum tetszőlegesen választott gyűjteményének új múzeuma: A belváros több épületében működő múzeum gyűjtménye rendkívül szerteágazó és heterogén, olyan izgalmas kincseknek ad otthont, mint Réber László grafikus hagyatéka (Örkény István, Lázár Ervin és Janikovszky Éva műveihez készült illusztrációi). Az ezek egyikét bemutató épületnek a gyűjtemény szellemiségét tükröző különleges atmoszféra megteremtésében is szerepe lehet – a műtárgyak és a kiállítótér párbeszéde önmagában is izgalmas feladatot jelent. 

A stúdió komplex-és diplomatervezési kiírásának részletes programfüzete, a kiírás plakátja és a Középülettervezési Tanszék 3 stúdiójának tavaszi programját bemutató előadás a hír mellékletei között megtalálható!

A Középülettervezési Tanszék Komplex tervezés 1. c. különféle képzéseinek, az osztatlan képzés új Építőművészeti, korábbi Tervezői vagy Műszaki, az esetleges más specializációról átjelentkezők, illetve az MSc-képzés hallgatói számára meghirdetett kurzusaira a következő google form (Jelentkezés a Komplex tervezés 1. 2025 tavaszi stúdióiba) kitöltésével lehetséges legkésőbb január 10-ig. 

Bármely felmerülő kérdés esetén keressétek Fejérdy Péter DLA egyetemi docens tárgyfelelőst vagy Szabó Levente DLA egyetemi tanárt!


A stúdió választható konzulensei:

Kronavetter Péter DLA  egyetemi adjunktus

Sámson Kinga                           egyetemi tanársegéd

Szabó Levente DLA                  egyetemi tanár, tanszékvezető

Vannay Miklós DLA                  egyetemi adjunktus


Meghívott építész:

Szentirmai Tamás DLA              építész, egyetemi docens, Debreceni Egyetem, Építészmérnök Tanszék


A stúdió témájához ajánlott kötelezően választható tárgy: AZ EMLÉKEZET HELYEI

(tárgyfelelős: Szabó Levente DLA)