FELHAJTÓERŐ

Közösségi jövőképek - Hármashatárhegy, vitorlázó reptér

A Fenntartható közösségek stúdió 2025 tavaszi komplex és diplomakiírása

2024. december 10.

Fenntartható közösségek Stúdió plakát és témafüzet

Hogyan lehet egy nagy múltú sportklubot és egy egyedülálló helyet feléleszteni csipkerózsika álmából kellő anyagi források hiányában? Átfordítható-e az anyagi szűkösség előnnyé? Elképzelhető-e, hogy különböző közösségek egymást erősítő közös jövőképet építsenek? Igaz lehet-e a közmondás itt is: egységben az erő! A Fenntartható közösségek stúdióban ezekre a kérdésekre keresünk közösen érvényes válaszokat! 

Ha érdekel egy gyönyörű helyszín, egy nagy múltú sportklub, ha érdekelnek a civil kezdeményezések és valós dilemmákkal akarsz foglalkozni, akkor várunk stúdiónk közösségébe Téged is! 

A kiírás részletes füzete letölthető itt. 

A 3 stúdió komplex- és diploma, valamint kötelezően választható tárgykiírásait röviden bemutató prezentáció letölthető itt. 

A hely:

A Hármashatárhegyi Sportrepülőtér üzemeltetője hazánk legrégebbi – a magyar repülés történetében a legnagyobb múlttal rendelkező – repülőegyesülete, a Műegyetemi Sportrepülő Egyesület (MSE) 1921-ben alakult. A patinás klubot azonban kellő anyagi forrás hiányában jelenleg néhány lelkes tag tart életben nagy nehézségek árán.

A város közelsége miatt a reptér területét a lakosság rekreációs helyszínként használja. Különleges a civil világ és a zárt üzemi működés ilyen fajta keveredése, átjárhatósága. Van, aki problémaként tekint erre, de kicsit változtatva nézőpontunkon gyönyörű lehetőséget is láthatunk benne.

A reptérhez tartozó különböző helyzetű épületek jól definiálható zónákat jelölnek ki, a teljes nyitottságtól a zárt világig. Ezek feltérképezésével keressük a félév során a beavatkozás lehetséges stratégiáját, a kitapintható közösségi igények mentén megfogalmazható konkrét lépéseket. 

Szempontjaink között kiemelt fontosságú a természeti környezethez való viszonyulás, az óvatosság és környezettel összhangot találó építészeti viselkedés. 

A reptér adottságai miatt elsősorban oktatási célra használt. Az oktatási profilt komolyan véve az utánpótlásra is gondolva a lehetséges jövőképekben reális feltételezés, hogy valamilyen oktatási formához köthető együttműködés alakuljon ki ezen a helyen. Kik és milyen módon legyenek jelen ebben a közösségben? Van itt tájfutó szakosztály, erdei ovi, a közelben cserkészcsapatok, de a repülőjavító műhely is vonzhat valamilyen szakképzési formát. A funkciókeresésben tovább gazdagíthatja gondolatainkat az egész éves körforgás, a használatok egymást jól kiegészítő kombinációinak összehangolása. Egy lehetséges összefogásban fontos végiggondolni az egyes résztvevők saját jövőképeit és a közösségi jövőképben megvalósítható többletet is. A programalkotás lehetőséget ad a stúdión belüli egyéni kutatásra, útkeresésre is, így reményeink szerint a félév során készülő tervek egy jól kontúrozható problémára adhatnak sokszínű választ. 

A stúdió komplex-és diplomatervezési kiírásának részletes programfüzete, a kiírás plakátja és a Középülettervezési Tanszék 3 stúdiójának tavaszi programját bemutató előadás a hír mellékletei között megtalálható! 

A Középülettervezési Tanszék Komplex tervezés 1. c. különféle képzéseinek, az osztatlan képzés új Építőművészeti, korábbi Tervezői vagy Műszaki, az esetleges más specializációról átjelentkezők, illetve az MSc-képzés hallgatói számára meghirdetett kurzusaira a következő google form (https://forms.gle/rN4dWVMRHBAWRjJP7) kitöltésével lehetséges legkésőbb január 10-ig. 

Bármely felmerülő kérdés esetén keressétek Fejérdy Péter DLA egyetemi docens tárgyfelelőst vagy Szabó Levente DLA egyetemi tanárt! 


OKTATÓK:

Fejérdy Péter DLA egyetemi docens

Kemes Balázs DLA egyetemi adjunktus

Selényi György KetteS építészműterem

MEGHÍVOTT ÉPÍTÉSZ:

Váncza László Ybl-díjas építész, Váncza Művek